Klasikinio kostiumo istorija

„Aprangos abėcėlės paskaitą pradėsiu nuo klasikinio kostiumo istorijos. Klasikinis stilius atsirado 1931 metais. Anuomet madas diktavo ne moterys, o vyrai. Moteriškas dalykinio stiliaus garderobas yra perimtas iš vyrų. Laikui bėgant, kai moterys pradėjo siekti mokslo ir  karjeros, jų vaidmuo visuomenėje pakito. Atsirado poreikis moterims tinkamai apsirengti. Pagrindinis klasikinio stiliaus bruožas – tai saikingumas ir tradiciškumas, suderinant madingas tendencijas. Šio stiliaus laikosi pakankamai savimi pasitikintys žmonės, kurie nejaučia didesnio poreikio įrodyti aplinkiniams savo reikšmingumą, ypač per aprangą“, – sakė B. Kupčikienė.

Klasikinio stiliaus pagrindas – kostiumas. Švarkai, sijonai, marškiniai, palaidinės, suknelės sudaro moterišką dalykinį garderobą, kuris puikiai tinka pedagogams.  Pedagogo profesinės veiklos esmė – retransliuoti informaciją į aplinką ir perduoti žinias auditorijai. Todėl klasikinis dalykinis kostiumas yra neatsiejama pedagogo garderobo dalis.

Svarbiausia – audinio kokybė, spalva, kirpimo siluetas 

„Sakoma, kad gali gauti viską, jei esi tinkamai apsirengusi“, – juokavo lektorė ir pabrėžė, jog  svarbiausia pasirinkti geros medžiagos kostiumą. Geriausias pasirinkimas – natūralus pluoštas, vilna. Kokybiškas audinys leis kūnui kvėpuoti, o kostiumas „guls“ gražiau, atrodys „kaip nulietas“. „Perkant audinį kostiumui, atkreipkite dėmesį į verpalo storį mikronais. Kuo plonesnis verpalas, tuo šalia žodelio „super“ nurodomas didesnis skaičius. Kasdieniniam kostiumui tinkamiausia super 110 vilna“, – patarė kostiumo specialistė.

Klasikinio dalykinio kostiumo spalvų paletė neutrali. Mėlyna spalva – lyderė. Ji sudaro palankias sąlygas geriau įsisavinti informaciją, įsivyrauti draugiškiems santykiams. Pilka, asfalto spalva, žalsva – tai taip pat dalykinio garderobo aprangos spalvos. Juoda spalva yra daugiau proginė. Dienos metu ji „ištraukia“ veido spalvą. 

Lektorė kalbėjo, jog teisingai pasirinkti drabužiai padeda jaustis dalykiškai ir komfortiškai, todėl labai svarbus momentas – tinkamo dydžio parinkimas. Pasak B. Kupčikienės, per didelis kostiumas žmogų tupdo lyg „maišą“. 

„Tinkamas kostiumas turi neveržti ir neišryškinti kūno formų. Renkantis klasikines sukneles, visuomet atkreipkime dėmesį į savo figūrą. Vienoms tinka smėlio laikroduko forma, kitoms trapecijos forma, vientisa, marškinių tipo ir taip toliau. Dalykinio stiliaus garderobas formuojamas nuolat. Kokybiški klasikinio stiliaus drabužiai yra brangūs, tačiau jie tarnauja penkerius ir daugiau metų. Todėl spintos garderobą galima atnaujinti nors vienu kokybišku drabužiu, kuris padės interpretuoti kuriant dalykišką mokytojo įvaizdį. Dalykiniu kostiumėliu pasipuošusi moteris gali eiti į įvairias šventes, priėmimus. Tinka raudonos arba baltos spalvos švarkas, kuris bus išskirtinis. Geras pasirinkimas prie kostiumo – tai moteriški klasikiniai marškiniai, palaidinės. Itin stilinga pakartoti spalvas viename tone. Kuo drabužis arčiau kūno, tuo jis turi būti ryškesnis“, – kalbėjo lektorė. 

Dar vienas klasikinio stiliaus drabužis – bleizeris, jis tinka ir vyrams, ir moterims. Tamsiai mėlynos spalvos švarkas su uždėtinėmis kišenėmis ir metalinėmis sagomis – tai patogus ir niekada neišeinantis iš mados drabužis. „Kokybiški džinsai su bleizeriu įeina į klasikinį stilių“, – susidomėjusiems pedagogams aprangos subtilybes dėstė B.Kupčikienė.   

Klasikinio kostiumo specialistė Brigita Kupčikienė yra knygos „Vyro garderobas“ autorė. Lektorė bendradarbiauja su Lietuvos ambasadomis, dalyvauja tarptautiniuose mados renginiuose ir kuria kolekcijas individualiems užsakovams, mokykloms bei skaito paskaitas.                                                                          „Gebėjimas pasirinkti tinkamus drabužius ir mokėjimas juos vilkėti – tikras menas. Apranga – tai žmogaus įvaizdžio dalis. Tačiau bateliai, rankinės, diržai, papuošalai turi derėti prie aprangos stiliaus“,– paskaitos pabaigoje akcentavo specialistė. 

  1. Biliūno gimnazijos direktorė Regina Drūsienė tądien vilkėjo mėlynos spalvos kostiumą. Brigita Kupčikienė mokyklos bendruomenę pagyrė už tai, jog mokymo įstaigoje dėvima uniforma bei pagyrė, kad puikiai pasirinkta spalva.