Artėjant Europos dienai, balandžio 23-ąją buvome pakviesti į konferenciją „Europos šiandiena ir iššūkiai“ Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijoje. Ši gimnazija, kaip ir mes, jau antrus metus dalyvauja projekte „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“. Renginyje taip pat dalyvavo atstovai iš Utenos Dauniškio gimnazijos.
Renginys prasidėjo gimnazisto Ernesto sukurto filmuko apie mokyklą, skirto jos 100-mečiui, premjera. Konferencijoje dalyvavo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius. Jis skaitė pranešimą „Europos Sąjunga: šiandien ir rytoj“. A. Pranckevičius paklausė mokinių, kas jiems yra Europos Sąjunga. Gimnazistai aktyviai išsakė savo nuomonę, sakydami, kad tai laisvas žmonių judėjimas, bendra valiuta, taika, Šengeno zona, bendra vidaus rinka, žmogaus teisės, valstybių bendradarbiavimas. Pranešėjas papasakojo apie 2016 m. Europos Sąjungos egzistencinę krizę: brexit‘ą, pabėgėlių krizę, konfliktus Ukrainoje ir Sirijoje, populizmą, apie penkis ES ateities scenarijus, apie ES biudžetą, gynybos fondą.

 

Antroje renginio dalyje vyko „Alano pasiplepėjimai“ su Arnoldu Pranckevičiumi. Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos III klasės mokinys Alanas betarpiškai ir linksmai kalbėjosi su svečiu apie karjerą, mokslus, darbą, patirtis ir gyvenimo vertybes. Arnoldas Pranckevičius patarė gimnazistams, atsidūrus tam tikroje situacijoje, analizuoti savo galimybes ir pasinaudoti jomis, mokytis pasitikėti savimi ir kitais visą gyvenimą, pažinti savo oponentą ir stiprinti savo charakterį bei vertybes.

Po pokalbių mišrios trijų mokyklų mokinių komandos žaidė „Europrotus“. Jaunimo Europos komandos narys Ernestas pristatė savo veiklą ir pakvietė prisijungti prie jos visus norinčius. Mokytojai pasidalino projekto „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ veiklomis, organizacine patirtimi.
Viešnagę Zarasuose užbaigėme aplankydami analogo Lietuvoje neturintį architektūros statinį - Apžvalgos ratą virš Zaraso ežero. Turiningai ir smagiai praleistas laikas ilgam išliks mūsų atmintyje.